• Alltid hög kvalitet
  • Betala enkelt med Klarna
  • FRI frakt vid köp för 950:-
0
Varukorg

Vanliga Frågor och svar (FAQ) | Salon Classique

Hur vet jag vilken hårtyp jag har?

SC Svarar: Hårtypen bestäms utifrån tjockleken på hårstrået. Fint tunt hårstrå är fint tunnt hår. Grova hårtrån blir grovt hår osv.

Hur får jag volym i mitt tunna hår?

SC svarar: Använd shampo och balsam för tunt hår. Se till att håret blir rent när du tvättar det, tvätta två gånger och avsluta med balsam. Då har du en ren grund. Sen använder du mousse eller en produkt som du tycket skapar volym, som gele som inte är för hård men ger volym. När håret är torrt efter att du stylat det torrt kan du lägga i någon fornm av volympuder eller torrshapo och avsluta med hårspray. Då har du fått en stabil grund . Håll inte på med händerna i håret under dagen då håller volymen bättre.

Vilka är de bästa produkterna för lockigt hår? 

SC svarar: När det kommer till produktval så är det väldigt individuellt. Varje produktserie har sina produkter för lockigt hår. Jag listar några favoriter som  jag har Moroccanoil Curl Defining cream sen har du Gold Curl cream Kerastase har en hel serie för lockigt hår som heter Kerastase Curl Manifesto  där finns det tre olika styling produkter att välja på. Dessutom ar Kerastase sin nya produktserie som heter Kerastase Gloss Absolu  där hittar du produkter som fungerar väldigt bra för lockigt hår eftersom det är otroligt mycket fukt i de produkterna.

 

Tillbaka till toppen